Zmarł prof. Gunter Menz

Prof. Gunter Menz zmarł w dniu 9 sierpnia 2016 roku  po poważnym wypadku. Studiował geografię i matematykę we Freiburgu gdzie obronił  doktorat z geografii w 1987 roku, habilitację uzyskał w 1993 roku na uniwersytecie w Bonn. Pracował na uniwersytetach niemieckich i na Uniwersytecie Kalifornijskim w Santa Barbara. Od 1998 roku zatrudniony był w Katedrze Teledetekcji w Instytucie Geografii na Uniwersytecie w Bonn gdzie  założył interdyscyplinarne Centrum Teledetekcji Ziemi, którego dyrektorem był od 2001 do 2010 roku. Był zaangażowanym członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Laboratoriów Teledetekcyjnych (EARSeL) oraz kierownikiem projektu w wielu projektach badawczych, odgrywał kluczową rolę w rozwoju badań w zakresie teledetekcji. Był również profesorem Uniwersytetu w Bonn i opiekunem wielu prac doktorskich. Jego byli studenci są zatrudnieni we wszystkich ważniejszych instytucjach niemieckich i europejskich, w których wykorzystywana jest teledetekcja. Wkład prof. Guntera Menza w rozwój geografii i teledetekcji nie zostaną zapomniane. Jego pracownicy tracą wpływowego mentora i przełożonego.

Kilka tygodni temu, prof. Gunter Menz zorganizował i poprowadził międzynarodową konferencję 36th EARSeL Symposium 2016 (20-24 june 2016, Bonn), w którego współorganizatorami i uczestnikami byli również przedstawiciele naszego Zakładu.