Wizyta na Uniwersytecie de La Laguna

Ostatnie tygodnie to okres wzmożonych podróży pracowników naszego Zakładu. Nie inaczej było w dniach 6-15.04.2024 r., kiedy dr hab. Izabela Gołębiowska, prof. ucz. oraz dr Jolanta Korycka-Skorupa odbywały staż w Universidad de la Laguna (San Cristóbal de La Laguna, Teneryfa). Była to wizyta realizowana w ramach programu Erasmus STA. 

W tym czasie na tamtejszym wydziale geograficznym (Facultad de Humanidades, Sección de Geografía e Historia) odbyło się seminarium naukowe, podczas którego nasze pracowniczki przedstawiły badania, które prowadzą i wygłosiły wykłady pt. „Current challenges in cartography and geographic visualization” (I. Gołębiowska) oraz „The effectiveness of cartographic presentation” (J. Korycka-Skorupa). W ramach wizyty na Uniwersytecie La Laguna poprowadziły również  warsztaty komputerowe dla doktorantów pt.  „From statistical data to visualisation and thematic mapping. Theory & practice”. 

Wizyta była również okazją do rozmów z pracownikami Wydziału o prowadzonej dydaktyce, realizowanych badaniach, w tym szczególnie interesujących analizach geograficznych i kartowaniu zmian związanych z aktywnością wulkaniczną na wyspach. Wyjątkowo interesującym punktem wizyty było zwiedzanie Biblioteki Uniwersytetu: jej archiwalnych zbiorów kartograficznych, a zwłaszcza możliwość obejrzenia dwóch globusów (Nieba i Ziemi) pochodzących z XVI wieku. 

Czas spędzony w Universidad de la Laguna to z całą pewnością bardzo dobre i inspirujące doświadczenie geograficzne, zarówno naukowe, jak i dydaktyczne.
         
 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ogólne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.