Druk i przekazanie szkołom specjalnym Atlasu Białorusi dla osób niewidzących i słabowidzących

Z nieukrywaną dumą i przyjemnością informujemy o pierwszych wynikach przedsięwzięcia o charakterze naukowym i wdrożeniowym, które realizujemy. Drukujemy atlas Białorusi dla osób niewidzących i słabowidzących opracowany w ramach pracy magisterskiej przez p. mgr Nadzeye Avizhych zrealizowanej pod kierunkiem dr Izabeli Gołębiowskiej (i przy cennym wsparciu mgr Mariusza Olczyka, tyflokartografa, naszego Absolwenta).

Ponad 20 egzemplarzy atlasu planujemy przekazać dla szkół specjalnych (dla osób niewidzących i słabowidzących) na Białorusi. Jest to pierwszy atlas Białorusi dla osób niewidomych i słabowidzących, więc pierwsza możliwość dla wielu osób z niepełnosprawnością wzroku do poznania – możliwymi zmysłami – swojej ojczyzny za pomocą map.

Druk jest realizowany dzięki niesamowitej determinacji p. Nadziei oraz wsparciu finansowemu naszego Wydziału.

W ostatnich dniach udało nam się wydrukować i wygrzać (tzn. doprowadzić do 'wypukłej’ formy map możliwej do czytania palcami) pierwsze pełne egzemplarze atlasu, które już zostały wysłane do szkół specjalnych w Mińsku i Mołodeczno na Białorusi. Druk pozostałych egzemplarzy jeszcze trwa. Ale już teraz pragniemy podzielić tą informacją, gdy mamy namacalne efekty. Na zdjęciach prezentujemy pracę w trakcie wygrzewania oraz spakowane 2-tomowe atlasy (jeden tom to jedna teczka: kolor zielony – tom z mapami przyrodniczymi, teczka żółta – tom z mapami społeczno-ekonomicznymi).

Cieszymy się, że nasza praca ma – oprócz cech naukowych – również walor po prostu ludzki.  

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ogólne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.