20 rocznica śmierci dr Anny Jakomulskiej

20 lat temu odeszła od nas Ania Jakomulska – stopień doktora Nauk o Ziemi w zakresie geografii uzyskała w 1999 roku, po obronie wyjechała na roczne stypendium Fundacji Fulbrighta, w ramach którego prowadziła studia i badania, w zakresie zastosowania metod ilościowych i teledetekcji w badaniach środowiska, na Wydziale Geografii Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara. Po powrocie ze stypendium, od 1 października 2000 roku, rozpoczęła pracę na etacie adiunkta w Zakładzie Teledetekcji Środowiska WGSR UW.

W 2002 roku została kierownikiem polskiej części międzynarodowego projektu HySens (Hyperspectral remote sensing for analysis and monitoring vegetation in mountain environments), który na naszym terenie dotyczył wykorzystania obrazów hiperspektralnych w badaniu zbiorowisk roślinnych Tatr i na Pogórzu Gorlickim.
Na przełomie lipca i sierpnia 2002 roku, spędziliśmy wspólnie z Anią i studentami naszej specjalizacji dwa tygodnie w Tatrach. Wykonywaliśmy pomiary terenowe w wybranych punktach oraz przygotowywaliśmy się do planowanego przez Niemiecką Agencję Kosmiczną (DLR), nalotu, którego celem było wykonanie zobrazowań hiperspektralnych Doliny Gąsienicowej, niezbędnych do realizacji projektu. W czasie spędzonym w Stacji meteorologicznej IMGW na Hali Gąsienicowej, Ania pomimo złej pogody, która uniemożliwiała wykonanie zdjęć, nie traciła nadziei, podtrzymywała cały zespół na duchu oraz szkoliła nas z najnowszych metod przetwarzania obrazów i rodzajów wykonywanych pomiarów terenowych, które poznała podczas stypendium w USA. Czerpała radość z przekazywania wiedzy, lubiła dyskutować. W chwilach trudnych, nie poddawała się, walczyła, zawsze miała nadzieję, zarażała nas optymizmem i wytrwałością w dążeniu do celu. Współpracując z Anią wierzyliśmy, że wszelkie trudności zostaną przezwyciężone i badania zakończą się sukcesem. I tak się stało, udało nam się zebrać dane z pomiarów terenowych oraz w dniu 4 sierpnia zostały wykonane, dwoma sensorami: DAIS7915 i ROSIS, zobrazowania hiperspektralne wybranego obszaru Tatr.
9 sierpnia pożegnaliśmy się z Halą Gąsienicową, wyjechaliśmy pełni radości i oczekiwania na zdjęcia i kolejne etapy prac badawczych. Jeszcze podczas pobytu na Hali Ania otrzymała próbki wykonanych zdjęć, podzieliła się z nami dobrymi wiadomościami, iż jakość zdjęć, pomimo problemów z oknem pogodowym, jest bardzo dobra i po urlopach możemy przystąpić do dalszych prac.

„Wszystko na tym świecie jest ciągłym przemijaniem, przyjemność jeszcze się nie zaczęła a już się kończy” (św. Josemaria Escriva) – w dniu 16 sierpnia 2002 roku Ania wraz z mężem zginęli tragicznie w wypadku.
Ania – oddana nauce, ciekawa świata i ludzi, kochająca góry pozostała z nami, jest w naszych sercach, modlitwach, myślach i wspomnieniach. Była człowiekiem dobrym, wyjątkowo zdolnym, wrażliwym i otwartym na drugiego człowieka.
Nigdy o Tobie Aniu nie zapomnimy!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ogólne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.