TELEDETEKCJA ŚRODOWISKA zamieszcza prace naukowe z zakresu teledetekcji środowiska poświęcone wykorzystaniu zdjęć lotniczych i satelitarnych oraz innych danych teledetekcyjnych i fotogrametrycznych w badaniach szeroko rozumianego środowiska naturalnego i antropogenicznego oraz w jego ochronie, a także poświęcone zagadnieniom z pogranicza teledetekcji i nauk o Ziemi. Materiały przeznaczone do publikacji powinny być przesłane pod adres:
Redakcja TELEDETEKCJI ŚRODOWISKA
Oddziału Teledetekcji i Geoinformatyki PTG
ul. Krakowskie Przedmieście 30
00-927 Warszawa
Redaktor naczelny: prof. dr hab. Jan R. Olędzki
e-mail: jan_oledzki@umk.pl, jroledzk@uw.edu.pl
Wszystkie nadesłane prace są recenzowane. Redakcja zastrzega sobie prawo wyboru prac i dokonywanie, w porozumieniu z autorem, niezbędnych zmian i skrótów. W przypadku przyjęcia tekstów do druku Redakcja zastrzega sobie prawo do wnoszenia niewielkich koniecznych poprawek w ramach pracy edytorskiej nad maszynopisem.
Do maszynopisu należy dołączyć informację o autorze, jego miejscu pracy, numerze telefonu, faksu itp., oraz zdjęcie. Autor dołącza oświadczenie, odnośnie oryginalności zgłoszonego do druku opracowania.
Autor zgłaszający manuskrypt, w załączniku do nadsyłanego tekstu, podaje wkład poszczególnych autorów w powstanie opracowania (z podaniem ich afiliacji oraz kontrybucji, tj. informacji kto jest autorem koncepcji, założeń, metod, itp. wykorzystywanych przy przygotowaniu publikacji, a także informację o źródłach finansowania publikacji, wkładzie instytucji naukowo-badawczych, stowarzyszeń i innych podmiotów, tzw. financial disclosure).
W celu przeciwdziałania przejawem nierzetelności naukowej (ghostwriting, guest authorship) Redakcja oświadcza, że wszelkie wykryte tego rodzaju przypadki będą demaskowane, włącznie z powiadomieniem odpowiednich podmiotów: instytucji zatrudniającej autorów, towarzystwa naukowego, stowarzyszenia edytorów naukowych itp., a odpowiednia dokumentacja będzie gromadzona w Redakcji.
Teledetekcja Środowiska publikuje również teksty w języku angielskim. Warunkiem jest nadesłanie tekstu w tymże języku oraz jego skrótu (do 20 % objętości tekstu podstawowego) (dotyczy to autorów zagranicznych) lub w języku polskim (od autorów polskich).
Prace powinny być dostarczone w formie wydruku na papierze w formacie A4 oraz zapisu na płycie CD lub DVD w standardzie IBM PC. Teksty powinny być pisane bez przenoszenia wyrazów i wyrównywania do prawego marginesu.
Na pierwszej stronie maszynopisu należy podać kolejno: tytuł pracy i jego tłumaczenie na język angielski, imię oraz nazwisko/a autora/ów, słowa kluczowe w języku polskim i angielskim.
Spis literatury powinien być ułożony alfabetycznie (bez numeracji) w następującym układzie: nazwisko autora, inicjały imion, przecinek, rok wydania, przecinek, tytuł publikacji, przecinek, nazwa czasopisma, numer tomu, numer zeszytu, lub tytuł monografii, w której zamieszczona jest cytowana praca, nazwa wydawnictwa, strony. W tekście obowiązuje cytowanie przez podanie nazwiska i roku, np. G. Ambroziak (1979) – przy powoływaniu się na cytowanego autora lub (Ambroziak, 1979; Kozal, 1994) przy powoływaniu się na poglądy autorów zajmujących się daną kwestią. Literatura rosyjskojęzyczna powinna być podana w międzynarodowej transkrypcji, z zaznaczeniem w nawiasie (in Russian).
Tabele powinny być wyłączone z tekstu, ponumerowane liczbami arabskimi i zaopatrzone w umieszczone nad nimi tytuły. Tytuły tabel i zawarte w nich objaśnienia tekstowe muszą być podawane zarówno w języku polskim jak i angielskim (dotyczy autorów polskich), w przypadku autorów zagranicznych tylko w języku angielskim. Ryciny (rysunki, wykresy, szkice mapy i fotografie) powinny mieć podane numery i nazwiska autorów (napisane ołówkiem), np. ,,Ryc./Fig. 2A, Bekas”. Ich wielkość i jakość powinna być taka, aby po zmniejszeniu do kolumny lub szpalty tj. maksymalnie do rozmiaru 17,5 x 25 lub 8,5 x 25 cm były czytelne. Objaśnienia w obrębie figur muszą być podane w języku polskim i angielskim (dotyczy autorów polskich) lub tylko w angielskim (dotyczy autorów zagranicznych). Tytuły i dodatkowe objaśnienia rycin muszą być napisane na oddzielnej kartce w języku polskim i angielskim (dotyczy autorów polskich) lub tylko w angielskim (dotyczy autorów zagranicznych).
Przypisy cytowane u dołu strony oznaczamy numeracją ciągłą i zamieszczamy na końcu tekstu.
Procedura recenzowania artykułów naukowych przekazanych do publikacji w czasopiśmie TELEDETEKCJA ŚRODOWISKA
-
Redaktor Naczelny nadesłany artykuł kieruje do Rady Naukowej w celu stwierdzenia czy spełnia on wymogi naukowo-tematyczne dyscyplin w zakresie, których TELEDETEKCJA ŚRODOWISKA publikuje nadsyłane opracowania.
-
Po uzyskaniu pozytywnej oceny Rady Naukowej, Redaktor Naczelny w oparciu o sugestie Rady Programowej powołuje co najmniej dwóch niezależnych recenzentów z listy recenzentów TELEDETEKCJI ŚRODOWISKA.
-
W przypadku tekstów powstałych w języku obcym, co najmniej jeden z recenzentów musi być afiliowany w instytucji zagranicznej innej niż narodowość autora pracy.
-
Między recenzentem a autorem/ami nie mogą zachodzić bezpośrednie relacje osobiste, zawodowe oraz bezpośrednia współpraca naukowa w ciągu ostatnich dwóch lat poprzedzających przygotowanie recenzji.
-
Recenzenci w oparciu o kwestionariusz recenzji dokonują oceny artykułu w wyznaczonym przez Redaktora Naczelnego terminie. Recenzja ma formę pisemną.
-
W przypadku pozytywnej recenzji artykuł kierowany jest do redaktora językowego.
-
W przypadku konieczności wniesienia poprawek – artykuł odsyłany jest do autora/ów z wyznaczonym terminem ich wykonania w celu jego poprawy i usunięcia uchybień merytorycznych i językowych.
-
Poprawiony artykuł Redaktor Naczelny, ponownie kieruje do recenzentów w celu uzyskania ostatecznej decyzji odnośnie poprawnej wersji opracowania.
-
Artykuł może być nie przyjęty do publikacji po negatywnej ocenie przynajmniej jednego recenzenta lub nie wprowadzeniu uwag recenzentów. Ostateczną decyzję podejmuje Redaktor Naczelny.
-
Nazwiska recenzentów poszczególnych artykułów nie są ujawniane.
-
Lista recenzentów jest otwarta i jest podawana do publicznej wiadomości (poniżej) oraz na stronie www.
Rzetelność naukowa
Wymagania w stosunku do artykułów naukowych przekazanych do publikacji w czasopiśmie TELEDETEKCJA ŚRODOWISKA w zakresie rzetelności naukowej:
-
Autor zgłaszający manuskrypt, w załączniku do nadsyłanego tekstu, podaje wkład poszczególnych autorów w powstanie opracowania (z podaniem ich afiliacji oraz kontrybucji, tj. informacji kto jest autorem koncepcji, założeń, metod, itp. wykorzystywanych przy przygotowaniu publikacji, a także informację o źródłach finansowania publikacji, wkładzie instytucji naukowo-badawczych, stowarzyszeń i innych podmiotów, tzw. financial disclosure.
-
W celu przeciwdziałania przejawem nierzetelności naukowej (ghostwriting, guest authorship) Redakcja oświadcza, że wszelkie wykryte tego rodzaju przypadki będą demaskowane, włącznie z powiadomieniem odpowiednich podmiotów: instytucji zatrudniającej autorów, towarzystwa naukowego, stowarzyszenia edytorów naukowych itp., a odpowiednia dokumentacja będzie gromadzona w Redakcji.
Ghostwriting – dotyczy sytuacji, gdy ktoś wniósł istotny wkład w powstanie publikacji, ale jego udział – jako jednego z autorów – nie został ujawniony lub też nie wspomniano o roli tej osoby w podziękowaniach zamieszczonych w artykule.
Guest authorship (honorary authorship) – dotyczy sytuacji gdy dana osoba w ogóle nie uczestniczyła w przygotowywaniu publikacji bądź też jej udział był znikomo mały, a mimo to została wymieniona jako autor lub współautor artykułu.
Lista recenzentów
Lista recenzentów TELEDETEKCJI ŚRODOWISKA (T. 41-46):
-
Będkowski Krzysztof – Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego – Polska
-
Bielecka Elżbieta – Wojskowa Akademia Techniczna – Polska
-
Błażejczyk Krzysztof – Uniwersytet Warszawski – Polska
-
Ciołkosz Andrzej – Instytut Geodezji i Kartografii – Polska
-
Dąbrowska-Zielińska Katarzyna – Instytut Geodezji i Kartografii – Polska
-
Kozłowska Anna – Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN – Polska
-
Kunz Mieczysław – Uniwersytet Mikołaja Kopernika – Polska
-
Lewiński Stanisław – Centrum Badań Kosmicznych PAN – Polska
-
Mycke-Dominko Małgorzata – Uniwersytet Warszawski – Polska
-
Olędzki Jan R. – Uniwersytet Warszawski – Polska
-
Ostrowski Marek – Uniwersytet Warszawski – Polska
-
Ozimkowski Wojciech – Uniwersytet Warszawski – Polska
-
Pabjanek Piotr – Uniwersytet Warszawski – Polska
-
Smolska Ewa – Uniwersytet Warszawski – Polska
-
Wężyk Piotr – Uniwersytet Rolniczy w Krakowie – Polska
-
Widawski Artur – Uniwersytet Śląski – Polska
-
Wołk-Musiał Elżbieta – Uniwersytet Warszawski – Polska
-
Zagajewski Bogdan – Uniwersytet Warszawski – Polska
-
Ziółkowski Dariusz – Instytut Geodezji i Kartografii – Polska